události
HomePro ŽenyTýká se to většiny z nás: Tušíte, jak nám naše vlastní ego...

Týká se to většiny z nás: Tušíte, jak nám naše vlastní ego dokáže zničit vztahy i život jako takový?

- Reklama -aktualita

Vše je o vás, celý svět se točí kolem vás a musíte mít poslední slovo? Naše zraněně Ego, respektive jeho obrana nám brání žít šťastný život a dosáhnout ve vztahu naplnění …

Co je to ego a jste jeho otrokem?
Ego dokáže být náš pomocník ale také náš otrokář. Často ho necháme vládnout, nejsme s ním ve spojení jako partner, čehož příčinou jsou komplikované vztahy a nešťastný život. Je to i váš případ? Jste otrokem svého ega?

Ego popsal slavný psychoanalytik Sigmund Freud jako jeden ze tří základních konceptů naší psychiky. Ostatní dvě tvoří Id a Superego. Id jsou naše nekoordinované pudy těla, emocionální impulsy a touhy (agresivita, libido), a funguje na principu jejich okamžitého uspokojení.

Superego zase kritický hlas, připomínající nám co je morální, vyvíjející se prostřednictvím výchovy rodičů – neuposlechnutí příkazů nebo obrazu Jací bychom měli být je potrestáno pocity viny a nedostatečnosti. Ego stojí mezi nimi a snaží se o kompromis – aby byly naše touhy splněny v souvislosti s morálními hodnotami a sebeobrazom.

Za vším stojí ego – čím toxičtější dětství, tím větší obrana ega
Asi je jasné, že u mnoha lidí (vlastně u většiny) je dominantní Id, tedy splnění si toho, co chceme. Superego, na druhé straně, je morální hlas rodiče, který nám říká, jací máme být, abychom byli přijímání, milovaní a akceptování. Tyto dvě složky jsou obvykle jedna na úkor druhé; například potřebujeme projevit hněv, ale rodič náš projev potrestá.

Ego ve většina případů neví najít kompromis, a proto si vytváří tzv. obrany ega. Čím necitlivejší rodiče a výchova, tím jsou obrany silnější. Obrana Ega slouží k tomu, abychom se ochránili; nedovolíme pocitem, situacím ani lidem aby se dotkly těchto jizev.

Obrana zmírňuje Ego napětí, které bychom cítili, kebyze stojíme před realitou – a sice že nesplní ideál a očekávání. Superego by nás potrestalo pocitem viny, úzkosti a studu; aby se tak nestalo, nevědomě si vytvoříme obrany Ega. A to je přesně to, co nám komplikuje vztahy.

Obrany Ega nám komplikují vztahy
Autor a životní kouč Anthony Robbins napsal: „Jedna z největších výzev ve vztahu pochází z faktu, že většina lidí je ve vztahu za účelem něco získat; snaží se najít někoho, díky komu se budou cítit dobře. Ve skutečnosti ale trvanlivost vztahu zajistíte tím, že ho budete vnímat jako prostor pro dávání, ne přijímání a získávání. „

Naše zraněně Ego, respektive jeho obrana nám brání žít šťastný život a dosáhnout ve vztahu naplnění. Je opakem porozumění, empatie, laskavosti k sobě i partnerovi. Místo toho, abychom ve vztahu stavěli mosty, budujeme stěnu, kvůli které si partnera nevpustí do našeho nitra a světa – a častokrát tam nevpustí ani sebe.

Nechceme vědět a vidět naše bolesti a jizvy, nechceme je znovu prožívat, uvědomit si je a analyzovat, co nám způsobilo bolest. Proto se snažíme vyhnout čemukoliv, co nám tento fakt připomíná.

Jsme však díky tomu šťastní? Rozhodně ne, protože žijeme toxickým stylem, do kterého patří tyto znaky.

7 znaků, že vám vaše Ego ruinuje vztah a život
1) Máte potřebu kontrolovat, zvítězit, mít poslední slovo

Čím nejistější člověk, tím více potřebuje cítit kontrolu nad vlastním životem. Lidé, jejichž život řídí Ego, vidí svět černobíle – buď je něco skvělé, nebo otřesné, lidé jsou buď nadřazení nebo méněcenní, pouze jeden musí mít pravdu, druhý se mýlí. Neexistuje prostředek, neexistuje jiný pohled na situaci než jejich vlastní.

Aby nedali najevo pocit méněcennosti, který se u nich vybudoval v dětství, o to víc reagují nadřazeně, o to větší kontrolu nad partnerem musí mít, aby ve vztahu zaujaly to dominantní místo.

Tím pádem musí vždy zvítězit, nikdy neustupují, těžko dělají kompromisy a ve výměně názorů musí mít vždy poslední slovo. Pokud by tomu tak nebylo, ztratili by pocit, že mají vše ve svých rukou včetně jistoty, že jim nebude ublíženo a nikdo nebude mít nad nimi moc.

2) Vše je o vás, celý svět se točí kolem vás

Nejspolehlivější způsob, jak zjistit zda je vaše Ego řídící jednotka života, je přílišný egocentrismus. Vše se točí kolem vás, vše vztahuje na sebe. Jste centrem celého světa a lidí – a nejhorší je, že si to ani neuvědomujete. Myslíte si, že když přijdete na pláž a svléknete do plavek, všech budete zajímat, všichni budou mít oči pro vás a budou kritizovat vaši postavu.

Nechápete, že nejste středem vesmíru. Nemůžete si přiznat, že lidem na pláži je vysloveně jedno, jak vypadáte v plavkách. Pokud vám i věnují pohled, za pět sekund zapomenou, že vás vůbec viděli. Ano, tak maličké zrnko písku v tomto obrovském světě jste.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel